Martina Hobzová  tel: 605 581 553     email: mhobzova@celostni-pece.cz 

REFLEXNÍ MASÁŽ NOHOU

Reflexní masáž plosek nohou je šetrná a účinná technika, která aktivuje přirozené  síly organismu a přispívá k obnovení tělesné i duševní rovnováhy. Tělo se harmonizuje samo - když dostane možnost. Terapií reflexních zón se vytvářejí základní předpoklady k prevenci potíží. 

Reflexologie je jedna z nejúčinnějších metod alternativní medicíny, která využívá skutečnosti, že všechny orgány i části těla mají svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidle. Pomocí jemné reflexní masáže a stlačováním příslušných bodů na chodidle dochází k úlevě od bolesti, rozproudění toku energie v těle, a celkově k navození pocitu pohody a harmonie. Mačkáním nebo naopak hlazením reflexních plošek se tělo stává odolnější, vyrovnanější a tak pomáhá udržovat duševní a fyzickou harmonii.

Na chodidle každého člověka se nachází množství větších i menších plošek a bodů, které jsou nervovými reflexy propojeny s určitou částí těla nebo s určitým orgánem. Systém těchto reflexních plošek se nachází i na rukou (na dlani, prstech a hřbetech rukou a v okolí zápěstí) nebo jiných částech těla, např. na uchu, jsou ale mnohem menší. Je to, jako by se celé tělo se všemi jeho částmi promítalo do oblasti chodidla nebo ruky, každá část těla má tedy na chodidle nebo ruce svůj zmenšený obraz.

Mačkání těchto reflexních plošek bývá někdy poměrně bolestivé. Bolestivost určité plošky někdy znamená, že odpovídající orgán nebo část těla není energeticky úplně v pořádku a že je třeba ho masáží povzbudit. Před bolestí není třeba se uzavírat, bolest je v tomto případě „dobrá“, protože pomáhá tělu. Mačkáním takové plošky posilujeme příslušný orgán nebo část těla a masírujeme-li plošku opakovaně a v pravidelných intervalech, bolest se postupně zmírňuje, až odezní. Bolest reflexního místa nemusí vždy znamenat onemocnění příslušného orgánu, ale může být způsobena například tlakem obuvi či změnou pohybových zvyklostí.

Masáž se postupně stane docela příjemnou. Příjemný pocit v nohou i v celém těle se dostaví po masáži vždycky, ať už samotné mačkání bylo bolestivé nebo ne. Což je asi důvodem, proč děti většinou znovu nastavují nožky a tuto masáž opakovaně vyžadují. Jejich přirozený instinkt zřejmě pozná, co je pro ně dobré.

Účinky reflexní masáže plošek nohou

  • Podporuje funkci orgánů, povzbuzuje imunitní systém.
  • Pomáhá odstranit stres.
  • Uvolňuje celé tělo a dodává energii.
  • Působí preventivně, hlavně pro problémy z chybných funkcí vnitřních orgánů či nerovnováhou v těle.
  • Pomáhá tělu při skolióze, alergiích, při blokaci krční páteře.
  • Podporuje lymfatickou drenáž a detoxikaci organismu.
  • Účinky většinou nejsou znát hned. Tlakovou masáží lze výrazně ovlivnit činnost imunitního systému, lymfatického systému, látkové výměny, zmírnit či odstranit bolesti zad a krční páteře, je možno ji použít u řady běžných i chronických nemocí, zažívacích problémů, migrény, ale i při stresu. Masáž chodidla a mačkání reflexních plošek příznivě ovlivňuje i psychiku. Tato metoda nenahrazuje tradiční vyšetření a léčbu. Uplatnění najde zejména u chronických potíží.
  • Reflexní masáž plosek nohou není vhodná v prvním trimestru těhotenství, po transplantaci orgánů
  • Je to metoda, která nemůže ublížit, jen může dojít k různým reakcím organismu v souvislosti s harmonizací některých pochodů.
  • Jedním z největších přínosů masáže chodidel je její účinnost při navozování relaxace a zmírňování působení stresu. Masáž chodidel, která má za cíl uvolnění napětí, je navíc nesmírně příjemná a může ji dělat každý.

Po masáži se doporučuje odpočinek, šetřící režim a pití hodně tekutin a to vody nebo bylinných čajů.